بیوگرافی بشرا دستورنژاد

بیوگرافی بشرا دستورنژاد

سایت اب کرین تقدیم میکند

بیوگرافی بشرا دستورنژاد

اگر نگاهی به تیتر هایی با عنوان دستور نژاد کنید حتما نام بشرا را در کنار محسن نامجو خواننده مطرح ایرانی خواهید دید. این تیتر با یک کلمه دیگر نیز جنجال آفرین شده است. چندی پیش نام بشرا دستور نژاد بازیگر و مدل ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کند مطرح بود و همه می خواستند بدانند او کیست؟ بشرا دستور نژاد متولد شهر شیراز است و مدتی در ترکیه در کارهای هنری فعالیت می کرد. سپس به ایالات متحده سفر کرد و ساکن آنجا شد. در این مقاله قصد داریم شما را با بیوگرافی بشرا دستور نژاد آشنا کنیم و بگوییم ماجرای تجاوز به او چه بود؟

بیوگرافی بشرا دستورنژاد

بشرا دستور نژاد کیست ؟

بشرا دستور نژاد حقیقی بازیگر و مدل ایرانی است که در شهر شیراز در تاریخ 18 فروردین 1364 به دنیا آمده است. او به کمک عمه اش به مدلینگ در سن 12 سالگی علاقه مند شد. عمه اش شبنم دستورنژآد حقیقی یک نقاش حرفه ای بود و هنر را دوست داشت. برای همین برادر زاده اش را به سمت هنر و هنرمندی کشید تا جایی که بشرا به سمت مدلینگ رفت و در آن حرفه ای شد.

بشری با کمک عمه اش به ترکیه سفر کرد و در آنجا رشته مدلینگ را با جدیت دنبال نمود. او در ترکیه با گذران دوره های زیادی از مدلینگ به یک حرفه ای در این رشته تبدیل شد. این موفقیت او باعث شد تا بتواند در کمپین های مختلفی در سطح کشور ترکیه و چند کشور دیگر شرکت کند و راه را برای مهاجرتش به آمریکا هموار کرد. او در سال 2012 وارد آمریکا شد. بشرا در این سال ها با همکاری در برند های مختلف توانست برای خود نام و رسمی مهیا کند. او در شبکه های ماهواره ای من و تو ، ام بی سی پرشیا و … شرکت کرده و درباره مسیر موفقیت خود مصاحبه نموده است.

در یکی از این شبکه ها او زمانی که داشت از مسیر زندگی اش صحبت می کرد به عمه اش که دلیل اصلی او برای رفتن به سمت هنر بود صحبت کرد.

بشرا دستور نژاد کیست ؟

بازیگری بشرا دستورنژاد

بشری دستور نژاد در فیلم رویاهای رادیویی به کارگردانی بابک جلالی حضور دارد. او پیشنهاد بازیگری در این فیلم را توسط مرجانه مقیمی دریافت کرد. نقش مارال در این فیلم را بشرا به خوبی بازی نمود. این فیلم یک فیلم آمریکایی – ایرانی است که در فضای مجازی بسیار ترند شده است. بسیاری از منتقدان سینما بازی او را مثبت توصیف کردند و بیش از پیش به موفقیت و شهرت او افزودند. اشخاصی نظیر کاترین بری از مجله ورایتی و نیل یانگ از هالیوود ریپورتر در مورد او اظهار نظر کردند.

بازیگری بشرا دستورنژاد

منتقد کاترین بری در ورایتی می نویسد:

“یک هنرنمایی برتر در بین نقش های مکمل. بـه نمایش کشیدن یک دختر زیرک و تیزهوش صاحب ایستگاه با چاشنی سرد و بیروح و مردم گریزانه آبری پلازا مانند”.

 

نیل یانگ از هالیوود ریپورتر:

“بـه نمایش گذاردن تفاوت‌هاي‌ ظریف و کوچک، لودگی‌هاي‌ همواره و هوشمندانه کـه مهم ترین و داغترین مسایل مهاجرت، هویت و ادغام فرهنگی را گوشزد می کند. و همچنین مینویسد «و این فیلم میتواند درکنار بهترین تولیدی‌هاي‌ با سبک و سیاق رادیویی قرن قرار بگیرد…”

 

اشعار بشرا دستور نژاد

شعر سرودن هنر کمی نیست. این هنر یکی از چند هنر خاص است که با کلاس رفتن و دوره شرکت کردن نمی توان به آن رسید. باید در درون آدم جوهره شعر گفتن باشد. بشرا دستور نژاد این جوهره را دارد و سروده های خوبی هم تا کنون عرضه کرده است. به گفته منتقدان هنرش شعر بشرا منحصر به فرد است. او سبک شعری خودش را دارد و روایت گونه به احساس نگاه می کند. نگاه به مشکلات و معضلات اجتماعی از اشعار دستورنژاد است.

اشعار بشرا دستور نژاد

نمایشنامه های بشرا دستور نژاد

یکی از ویژگی های بشرا دستور نژاد نوشتن نمایش نامه بود. او شعرهای طنز خود را گاهی بصورت نمایش نامه اجرا می کرد. نوشته های بشرا بسیار گیرا بود چون به معضلات روز اشاره می کرد در بیشتر مواقع مورد پذیرش بود. از آثار مشهور او می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

چایخانه تفقل

قصه جعبه ابزار

قصه کمد لباس

قصه مسواک مغرور

قصه هفت سین «نوروز» و…

 

آزار جنسی بشری دستور نژاد توسط محسن نامجو

حاشیه زندگی بشری دستور نژآد و دلیل این که در رسانه ها بسیار جنجال به پا کرد داستان تجاوز محسن نامجو به این شاعر و بازیگر ایرانی است. چندی پیش خبر آزار جنسی او در شبکه اجتماعی کلاب هاوس منتشر شد که محسن نامجو را به این عمل متهم کرده بود.

دراین پست بیوگرافی بشرا دستور نژاد را مرور می‌کنیم. خانم بشرا دستور نژاد بازیگر، مدل و شاعر ایرانی اسـت کـه در چند هفنه اخیر جزو خبرسازترین چهره هاي‌ مشهور ایران بوده اسـت. افشاری اذيت جنسی بشرا دستور نژاد در شبکه اجتماعی کلاب هاوس از زبان خودش جنجال هاي‌ بسیار زیادی آفرید و واکنش محسن نامجو کـه متهم این اذيت جنسی بوده را برانگیخته اسـت. در ادامه بیشتر صحبت میکنیم.

 

محسن نامجو کیست ؟

محسن نامجو خواننده ، آهنگساز ، نوازنده  و ترانه سرای ایرانی است که در شهر نیویورک زندگی می کند. او در 14 اسفند 1354 در تربت جام استان خراسان به دنیا آمد . او سبکی از موسیقی تلفیقی ، راک ایرانی ، بلوز ، جاز و موسیقی فولکلور رو کار می کند.

او ابتدا با آموزش نت خوانی وارد هنر موسیقی شد. از اساتید اولیه او رضا شاکری و نصرالله ناصح پور هستند . در 17 سالگی نواختن سه تار را از فرامرز شکرخواه یاد گرفت. نامجو تحصیلاتش را در دانشگاه تهران تمام کرد.

محسن نامجو بیش از هفتاد قطعه موسیقی ساخته است و بسیاری از قطعات آن در قالب های مختلف منتشر شده است. آلبوم های رسمی نامجو در ایران ترنج است. جبر جغرافیایی اولین آلبوم نامجو در خارج از ایران است.

محسن نامجو کیست ؟

 

آزار جنسی محسن نامجو از زبان بشری دستورنژاد

من به عنوان آدمی کـه با محسن نامجو کار کردم در حلقه دوستان، مهمانی و رفت و آمد با ایشان بودم و همان الگوی «پترن» اعمالِ قدرت در سواستفاده جنسی را از ایشان تجربه کردم و البته تجربه عذرخواهی وی را هم داشتم . سال ۲۰۱۷ آمدند آستین تگزاس و ابراز ندامت و پشیمانی با دیدن آغاز این جنبش و خواندن روایت آسیب‌دیدگان و دیدن ویدیوی «انکاریه» نامجو برق از سرم پرید و برایم این الگوی استفاده از قدرت در آن ویدئو واضح بود.

بـه خود او پیام نوشتاری دادم کـه «این کـه جلوی دوربین بنشینید و درحالیکه می دانید جریان مال چه سالی اسـت و کجاست، بعد بـه بهانهٔ ناشناس بودن اکانتِ راوی بگویید ناشناس اسـت،؛ غیر قابل تحمل اسـت. حقیقت را بگویید و عذرخواهی کنید». من هم مثل برخی ان زمان فکر می کردم کـه او می تواند عذرخواهی‌ کند، اما حالا برایم بـه وضوح الگوی استفاده ابزاری از قدرت برای سواستفاده جنسی و تعرض، در ایشان آشکار اسـت.

من زمانی کـه درسال ۲۰۱۴ با نامجو دریک فیلم همکاری کردم، روایت «ماهی» را همان زمان «کـه بعد از جنبش می‌تو ایرانی کاملش را در توییتر خوندم» از زبان دوستان خود آقای نامجو شنیدم، آنهم وقتی او در تلاش برای حذف من از فیلم بود« بـه دلیل این کـه بهشون «نه» گفته بودم». دوستان او همان زمان روایت «ماهی» را می‌شناختند و بازگو می کردند.

البته نه بـه عنوان موضوعی کـه شک داشتند، همه ی از واقعی بودن جریان مطلع بودند همه ی آزاردیده را می‌شناختند. این کـه چطور یک سلبریتی میتواند با قدرتی کـه دارد اطرافیان را بـه سکوت دعوت کند برای من و برای بسیاری غیر قابل تحمل اسـت. این کـه میتواند جوری وانمود کند کـه یک ادم حقیقی « کـه خیلیها می‌شناسندش» یک اکانت ناشناس اسـت، برای من وحشتناک اسـت.

حتی در جریان مساله خود من کـه تمام عوامل فیلم از اِعمالِ قدرت او باخبر هستند، حاضر نیستند صحبت کنند. وقتی راجع بـه این جریان با انها تماس گرفتم، هیچکس منکر مورد من نبود، اما حاضر نیستند در بحث حقوقی مشاهداتشان را بگویند، چون مشاهداتشان بـه ضرر محسن نامجوست. این همان چیزی اسـت کـه من نامش را فساد در روابط اجتماعی و هنری می گذارم.

ودر آخر می‌گویم

هر چیزی کـه منجر بـه داشتن قدرت شود:

میتواند فساد ایجاد کند.

چه پول، چه شهرت، چه مقام سیاسی.

ان قدرت می تواند علیه آدم‌ها استفاده شود.

ما همه ی بـه عنوان کسانی کـه قدرت را:

بـه هنرمند و آدم مشهور میدهیم.

در قبال نوع استفاده‌ اش مسؤلیم…

 

 

امتیاز شما به این مطلب

منبع: ebkorean.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.